Autor Wiadomość
Żanka
PostWysłany: Wto 19:26, 13 Maj 2008   Temat postu:

tak Ewo możnka trzymać dwie frecie w jednej klatce . Oczywiście nie oże być to mała klatka
Ewa
PostWysłany: Pon 12:35, 24 Mar 2008   Temat postu:

czy można tżymac dwie Fretki w jednej klatce.....
Nikczemna Softi
PostWysłany: Nie 15:14, 15 Lip 2007   Temat postu:

Oczywiście
fidelek
PostWysłany: Wto 14:55, 29 Maj 2007   Temat postu:

to samo co w poprzednim temacie Razz
Neona
PostWysłany: Wto 10:08, 29 Maj 2007   Temat postu: Fretka-opis zwierzątka :D

Czy fretka może być zwierzęciem domowym?
Fretki są zwierzętami domowymi już od wieków towarzyszącymi człowiekowi. Wspomagały go w polowaniach, towarzyszyły mu w domu, a przede wszystkim chroniły jego dobytek przed szkodnikami. Z funkcji zwierzęcia domowego i "łapacza gryzoni" zostały w średniowieczu wyparte w Europie przez kota i na dłuższy czas zniknęły jako zwierzęta domowe, aby obecnie stopniowo powracają do mieszkań, już nie jako tępiciel gryzoni, ale towarzysz i przyjaciel człowieka.

Czy fretkę można wypuścić na wolność?
Nie.
Fretka generalnie nie występuje w stanie naturalnie dzikim. Swego czasu została przez człowieka wprowadzona w niektóre środowiska, ale jest to sztuczna ingerencja człowieka w te ekosystemy, przeprowadzona z wykorzystaniem odpowiednio dobranych i wychowanych osobników, a nie naturalna radiacja gatunku. Generalnie fretka jest odmianą tchórza od kilku tysięcy lat żyjącą wspólnie z człowiekiem. W tym okresie fretka utraciła wiele ze swoich pierwotnych zachowań, sprzyjających przetrwaniu w środowisku naturalnym, nabywając jednocześnie zwyczajów ułatwiających kontakt z człowiekiem, ale negatywnie wpływających na szanse przeżycia osobników w środowisku, w którym nie posiadają oparcia w człowieku. W efekcie wypuszczenie fretki "na wolność" oznacza dla niej niemal pewny wyrok śmierci, gdyż nie będzie w stanie przeżyć w środowisku, które nawet w najmniejszym stopniu nie jest dla niej naturalne, tym bardziej gdy nie jest to dla fretki środowisko optymalne klimatycznie (tak jak nie jest np. w Polsce) lub gdy sam osobnik jest fretką wychowaną w warunkach domowych. Jedynym środowiskiem, w jakim, tak naprawdę fretka może egzystować, jest wyłącznie najbliższe otoczenie człowieka, znajdujące się pod jego bezpośrednią opieką.

Czy fretka może być niebezpieczna dla człowieka?
Fretka nie jest groźna dla dorosłego człowieka. Wszelkie opowieści o fretkach, które zagryzły lub okaleczyły opiekunów, są zmyślone przez ludzi, którzy o fretkach nic nie wiedzą, i raczej z bliska fretki nie widzieli. Inaczej przedstawia się problem relacji fretka - małe dziecko (do około 7 - 8 lat). W przypadku dzieci bardzo małych fretka faktycznie jest w stanie zrobić maluchowi krzywdę, nawet tylko usiłując się z malcem bawić. W przypadku fretek i dzieci nieco większych - nawzajem stanowią dla siebie zagrożenie i ich koegzystencja może nieść niemiłe skutki dla obu stron. Są osoby, u których bez problemu koegzystują jednocześnie małe dzieci i fretki, ale trzeba pamiętać, że taka sytuacja wymaga wyjątkowej uwagi ze strony opiekunów, odpowiedniego wychowania zarówno dzieci jak i fretek, a także znacznej wiedzy na temat zachowania i możliwości tych ostatnich.

Czy fretki są agresywne?
Fretki, jako zwierzęta koegzystujące z człowiekiem od dłuższego czasu, nie są naturalnie agresywne w stosunku do człowieka. Mogą się trafić osobniki, u których na skutek "wychowywania" metodą "fizycznego karania" czy też znęcania się przez człowieka, doszło (podobnie jak dochodzi u psów czy kotów) do zmian w psychice prowadzących do agresywnego zachowania się w stosunku do całego otoczenia i skrajnego lęku przed człowiekiem, ale są to odosobnione przypadki, zawinione przez samego człowieka. Biorąc pod opiekę fretkę trzeba się natomiast przygotować na pewien okres, w którym fretka może ugryźć człowieka. Takie jej zachowanie wynika z tego, iż gryzienie jest dla fretki elementem zabawy. Młode fretki znajdujące się pod opieką starszych osobników są przez nie uczone, jak mocno mogą się posługiwać w zabawie ząbkami, ale w przypadku, gdy wcześnie zostaną oddane pod opiekę człowieka, to właśnie na niego spada ten "miły" obowiązek. Podobna sytuacja występuje również w przypadku nieco starszych fretek, które przez dłuższy czas przebywały np. w sklepie zoologicznym, i tam również nie miały od kogo nauczyć się, jak mocno można używać ząbków w zabawie z człowiekiem. Nauczenie fretki, że w zabawie nie należy gryźć mocno, nie nastręcza przeważnie większych problemów, aczkolwiek wymaga konsekwencji i czasami cierpliwości.
Z tak "wychowaną" fretką będzie później można bawić się bez najmniejszych obaw, gdyż będzie ona chwytała zębami ręce opiekuna bardzo delikatnie.
Fretka może również ugryźć ze strachu. Przypadek ten może nastąpić, gdy mamy do czynienia ze zwierzątkiem starszym, nie mającym do tej pory bliskiego kontaktu z ludźmi, np. dłuższy czas przebywającym w sklepie, pochodzącym z fermy futerkowej lub niemającym zaufania do ludzi na skutek doświadczeń z poprzednim "opiekunem". W tej sytuacji zdobycie zaufania zwierzątka i wyeliminowanie niebezpieczeństwa ugryzienia jest nieco trudniejsze (szczególnie jeżeli lęk został wywołany przez postępowanie człowieka) i może trwać dłużej niż w pierwszym przypadku, niemniej jest to niemal zawsze możliwe..
Oprócz gryzienia, fretki często lubią "skubać" zębami swojego opiekuna. Nie jest to zachowanie agresywne, lecz sposób zachęcania do zabawy, a czasem po prostu sposób kontaktu z opiekunem (fretki nie dysponują innym "chwytnym narzędziem" niż pyszczek i zęby), niemniej zanim fretka nauczy się, z jaką siłą można na opiekunie używać zębów, takie zachowanie może być nieprzyjemne lub bolesne (fretki mają skórę grubszą i mniej wrażliwą niż człowiek, więc fretka sama z siebie nie będzie wiedziała, że ucisk zębów, który byłby dla niej ledwie wyczuwalny, jest dla człowieka już bolesny). Więcej informacji na ten temat w rozdziale "Podstawy wychowania i opieka".

Czy fretki wydzielają nieprzyjemny zapach?
Fretka, jak każde zwierze (włącznie z człowiekiem) wydziela swój własny zapach będący jej "identyfikatorem" wobec innych osobników. Zapach ten pochodzi od olejków ochronnych wydzielanych przez gruczoły na skórze zwierzątka i poprzez styczność z jego futerkiem przenosi się również na przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu. Zapach ten jest w normalnych warunkach, w pomieszczeniu, gdzie przebywa fretka, słabo wyczuwalny lub w ogóle niewyczuwalny dla człowieka. Sytuacja zmienia się w przypadku fretek w okresie rujki. U samców zapach jest wtedy znacznie bardziej intensywny, wyraźnie wyczuwalny, spotęgowany dodatkowo poprzez znaczenie terenu.
Samiczki w okresie rujki mogą również pachnieć nieco intensywniej niż zwykle, aczkolwiek intensyfikacja zapachu związana z rujką jest znacznie mniejsza niż w przypadku samców. U osobników wykastrowanych, a więc nie przechodzących rujki, intensyfikacja zapachu nie następuje. Co do odbioru samego zapachu przez człowieka, to jest to kwestia bardzo indywidualna. Zapach wydzielany przez fretki jest przeważnie interpretowany jako obojętny (nie jest nieprzyjemny), ale może być odbierany przez niektórych ludzi zarówno jako "przyjemny" jak i czasem jako absolutnie "nie do zniesienia".
Dlatego warto aby wszyscy domownicy, którzy mają mieszkać razem ze zwierzątkiem, uczestniczyli w jego zakupie - tak aby wyeliminować sytuację, że już po przyjeździe do nowego domu okazuje się iż ktoś z domowników nie jest w stanie znieść zapachu fretki. Należy również pamiętać, że zapach zintensyfikowany w okresie rujki może być postrzegany jako nieprzyjemny przez osoby, dla których normalny zapach jest zupełnie obojętny - w głównej mierze dotyczy to samców, które wydzielają wtedy bardzo zintensyfikowany zapach w takim natężeniu, że odczuwany jest przez większość ludzi jako nieprzyjemny. Należy pamiętać, że samo natężenie zapachu (ale również jego postrzeganie jako obojętny, przyjemny czy nieprzyjemny) zależy nie tylko od samego zwierzątka, ale również od czystości, w jakiej jest utrzymywane zarówno ono samo jak i pomieszczenia, w których przebywa (np. klatka i jej wyposażenie czy mieszkanie, po którym biega fretka, wraz ze wszystkimi elementami jego wyposażenia, z którymi się styka). W praktyce oznacza to, że im częściej sprzątane jest otoczenie, w którym przebywa zwierzątko, tym zapach jest słabiej wyczuwalny. Dbając natomiast o czystość samej fretki raczej nie należy jej zbyt często kąpać, gdyż zmycie przez wodę ze skóry i futrochronnej warstwy olejków, a co za tym idzie również osłabienie jej naturalnego identyfikatora - zapachu, powoduje wzmożenie pracy gruczołów na skórze, a w konsekwencji efekt wręcz odwrotny do zamierzonego (przez pewien czas po kąpieli fretka może pachnieć znacznie bardziej intensywnie niż zwykle).
Silnie wystraszona lub zestresowana fretka może zareagować w sposób podobny do reakcji obronnej jej dzikiego przodka - tchórza. Wydziela wtedy silny, bardzo nieprzyjemny zapach, ale w przypadku fretki trzymanej w domu,doskonale znającej sam dom, oswojonej i przyzwyczajonej do ludzi, sytuacja taka ma miejsce sporadycznie. Czasem, dla zapobieżenia tego typu przypadkom, usuwane są u fretek gruczoły przyodbytowe odpowiadające za wydzielanie "zapachu obronnego", ale tego typu zabieg nie jest ani potrzebny ani zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.
Zdarza się również, że zwierzątko "puszcza gazy", które również mają zapach intensywny i bardzo nieprzyjemny. W tym wypadku jest to zwykła fizjologiczna reakcja organizmu, niestety występująca od czasu do czasu (zresztą nie tylko u fretek:-). W przypadku częstego występowania może być objawem choroby.
Więcej informacji na ten temat w rozdziałach "Podstawy wychowania i opieka"oraz "Zdrowie".

Jaki jest charakter fretki ?
Podstawową i dominującą cechą każdej fretki jest jej ogromna i niepohamowana ciekawość. Fretka musi wszystko obwąchać, zobaczyć, posłuchać, dotknąć, poruszyć, wszędzie zajrzeć i wejść. Jest przy tym ogromnie uparta i ani łatwo nie rezygnuje, ani też nie daje się łatwo odwieść od swoich "planów". W życiu codziennym ciekawość ta i upór bywają czasem uciążliwe, ale jednocześnie stanowią integralną część ich ogromnego uroku. Są również bardzo ruchliwe, chętnie się bawią, zarówno ze sobą jak i z człowiekiem. Mając do czynienia z fretkami należy również pamiętać, że są to zwierzątka szybkie, bardzo zwinne, inteligentne i wykazujące się znacznym sprytem, w związku z czym, w mieszkaniu, dobrze sobie radzą z penetrowaniem miejsc, które wydawoby się, zabezpieczone są przed ich wścibskością (potrafią otworzyć szafkę, niezabezpieczoną lub zbyt słabo zabezpieczoną klatkę, wspiąć się po firance czy meblach). Przywiązują się do swoich opiekunów, potrzebują ich zainteresowania i przeważnie nie najlepiej znoszą rozłąkę. Większość fretek lubi głaskanie, przytulanie i branie na ręce przez opiekuna, ale nie dotyczy to wszystkich osobników - niektóre nie przepadają za przytulaniem i pieszczotami (co nie znaczy że nie chcą kontaktu z opiekunem - po prostu nie lubią głaskania i siedzenia na rękach i wolą np. wspinać się po opiekunie czy szaleć wokół niego). Podobnie inne cechy freciego charakteru nie są stałe i różnią się pomiędzy poszczególnymi osobnikami, powodując, że każda fretka ma swoją własną, niepowtarzalną specyfikę zachowania.

Jak można trzymać fretkę w mieszkaniu?
"Domową" fretkę można trzymać zarówno w odpowiedniej dla niej klatce jak i swobodnie puszczoną po mieszkaniu lub jego części. W przypadku trzymania w klatce należy pamiętać, że jest to zwierzątko bardzo ruchliwe, a więc klatka musi być odpowiednio duża (zalecana jako minimalna jest np. 150x80x60), najlepiej piętrowa, powinna być wyposona w budkę do której zwierzątko może się schować oraz zabawki zapewniające fretce rozrywkę (rury imitujące tunele, elementy do wspinania itp.). Klatka powinna mieć zabezpieczenie przed otwarciem, uniemożliwiające fretce wydostanie się z niej. Należy zdawać sobie sprawę, że niezależnie od wielkości klatki fretka powinna i tak mieć każdego dnia możliwość kilkugodzinnego wybiegania się na większej przestrzeni - czyli możliwość swobodnego pobiegania po pokoju lub mieszkaniu.
W przypadku, kiedy decydujemy się na puszczenie fretki swobodnie w mieszkaniu, musimy wszelkie pomieszczenia, do których zwierzątko będzie miało dostęp, odpowiednio zabezpieczyć. Spoza zasięgu fretki musi zostać usunięte wszystko, czym ciekawskie zwierzątko mogłoby sobie zrobić krzywdę (w tym np. środki czystości i inne chemikalia, ciężkie przedmioty, które mogłaby na siebie ściągnąć itp.) oraz wszystko co fretka może zepsuć (szklane lub delikatne przedmioty, które mogłyby zostać zepchnięte na ziemię, a przede wszystkim wszelkie doniczki z kwiatami, w których fretki uwielbiają wygrzebywać norki). Solidnie zamknięte powinny zostać wszelkie szafki, do których fretka nie powinna się dostać, jak również zatkane wszelkie otwory prowadzące w trudno dostępne miejsca (za ekrany, regały itp.).
Niezależnie czy fretka cały czas biega po mieszkaniu czy też wychodzi tylko na spacery po nim, bezwzględnie należy pamiętać, że to małe stworzonko ma doskonale "opanowane" techniki używania własnego ciała jako prostej dźwigni czy klina. W związku z tym jest w stanie przesuwać przedmioty znacznie cięższe niż sama fretka (nawet 5 czy 6 krotnie !) czy też otwierać drzwiczki zamykane na zamki rolkowe, zatrzaskowe lub magnetyczne (np. o teoretycznej "odporności" 12-15 kg) lub wspinać się po niemal gładkiej powierzchni wykorzystując technikę zapierania się w szczelinie np. pomiędzy tylną stronę mebli a ścianę.
Więcej informacji na ten temat w rozdziale "W oczekiwaniu na fretkę".
UWAGA NA OKNA I BALKONY!!!!!! W mgnieniu oka nawet najmniejszą szparką fretka może wyślizgnąć się na zewnątrz.

Alergia na fretkę?
Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych zwierząt może u człowieka wystąpić alergia na fretki. Typowe objawy takiej alergii to katar, kichanie, albo reakcja skórna na podrapanie lub dotyk. Tak samo jak w przypadku innych alergii odzwierzecych może to być alergia wywoływana przez całą populację (w tym wypadku fretki) lub wyłącznie pewne osobniki populacji, na przykład samce, niesterylizowane samce, samiczki, osobniki niesterylizowane. Osoba z alergią na psy czy koty wcale nie musi być uczulona również na fretki. Generalnie, przed nabyciem fretki dobrze byłoby aby wszyscy domownicy mieli okazję do bliskiego kontaktu ze zwierzątkiem - czy to u osób, które posiadają fretki czy też przynajmniej w sklepie czy hodowli, w której dokonuje się zakupu, tak aby można było sprawdzić, czy nie występują przynajmniej ostre formy alergii.

Czy fretka nadaje się na zwierzątko dla dziecka?
Odpowiedź brzmi: absolutnie NIE. Fretka jest współdomownikiem i przyjacielem, inteligentnym, samowolnym, mającym swój własny charakter i absolutnie nie nadaje się na zabawkę dla dziecka czy ozdobę mieszkania. Oczywiście są liczne osoby, które mają i dzieci i fretki, ale kupowanie fretki dla dziecka jest absolutną pomyłką. Czym innym jest dziecko u osoby która już ma fretki, zna je doskonale, potrafi się z nimi obchodzić i wie jak wzajemnie zabezpieczyć fretki przed dzieckiem a dziecko przed fretkami, a zupełnie czym innym osoba, która posiadając małe dziecko chce dopiero kupić fretkę. W tym drugim przypadku, jeżeli dziecko ma mniej niż 6-7 lat, raczej wskazane byłoby zrezygnowanie z poszerzenia grona domowników o fretkę.
W przypadku dzieci bardzo małych, fretka, absolutnie nie mając złych zamiarów, może zrobić dziecku krzywdę np. próbując się z nim bawić. Oznacza to, że opiekun musi doskonale znać możliwości i zachowanie fretki, tak aby skutecznie zabezpieczyć dziecko przed jej zapędami a także w pełni kontrolować obie bardzo absorbujące uwagę istotki na raz.
W przypadku nieco starszych dzieci, zarówno fretka jak i dziecko narażone są na niebezpieczeństwo (np. fretka może bardzo boleśnie ugryźć w twarz dziecko, które zbyt mocno i boleśnie ją ścisnęło, natomiast dziecko na przykład śmiertelnie przygnieść lub zdeptać fretkę). Małe dziecko nie rozumie, że fretka może nie mieć w danej chwili ochoty na zabawę, noszenie na rękach czy bieganie za nią. Fretka nie rozumie, że malucha nie można ugryźć, kiedy bawi się z nią zbyt boleśnie, albo straszyć skacząc na niego "z zasadzki". W efekcie wspólna koegzystencja fretki i dziecka może być dla obojga ogromnym stresem pozostawiającym trwałe skazy w charakterze. Możliwe jest uniknięcie takich sytuacji, ale wymaga to znowu pełnej uwagi skierowanej cały czas na zachowanie zarówno fretki jak i dziecka oraz doskonałej znajomości zachowania i charakteru obu "adwersarzy" - czyli znów możliwe jest wyłącznie w przypadku fretki już zadomowionej i doskonale znanej opiekunowi.
W przypadku dzieci starszych (powyżej 6-7 lat), potrafiących zrozumieć i zaakceptować fakt, że fretka nie jest zabawką, ale czującym, inteligentnym zwierzątkiem posiadającym własne zwyczaje i charakter, fretka może być wspaniałym, równoprawnym współtowarzyszem zabaw i kompanem do wszelakich psot. Pewnym problemem może być w tej sytuacji fakt, że dziecko i fretka doskonale się uzupełniają i ich możliwości psot i siania spustoszenia ulegną zwielokrotnieniu wynikającemu z wzajemnej współpracy

Fretka z innym zwierzęciem?
Fretka jest drapieżnikiem który został zaakceptowany w otoczeniu człowieka, dlatego że doskonale tępił myszy, szczury i inne gryzonie a i czasem pomagał też w polowaniu. Dziki przodek fretki, tchórz, poluje również na ptaki, gady, płazy i wszelkie inne niewielkie zwierzęta. Oznacza to, że fretka posiada naturalny instynkt polowania. Wszelkie chomiki, myszki, szczurki, króliki, ptaki zostaną przez fretkę potraktowane jako zdobycz i przy najmniejszej okazji zabite i zjedzone! Niewielkie szanse na przeżycie spotkania z fretką będą również miały wszelkie żółwie, owady czy pająki, przy czym niektóre gatunki tych ostatnich, podobnie jak węże stanowią dla fretki takie samo niebezpieczeństwo jak i fretka dla nich! Przed wszędobylską fretką nie są bezpieczne również rybki - na wyłowienie ich z akwarium i zjedzenie freciszon potrafi znaleźć sposoby, a dla niego samego akwarium może być zagrożeniem (jeżeli przy "połowach" dostanie się do niego, a później nie będzie mógł się wydostać). Fretka jest ogromnie zwinna, bardzo sprytna i bardzo trudno jest zabezpieczyć przed nią wszelkie zwierzątka, dla których może stanowić zagrożenie, a absolutnie nie można dopuszczać do ich bliskiego spotkania. Fretka wykorzysta najmniejszy moment nieuwagi opiekuna aby dopaść "ofiary", a jej chwyt będzie śmiertelny - nawet jeśli przedtem wielokrotnie miała do czynienia z "ofiarą" pod baczną uwagą opiekuna i nie uczyniła jej nic złego. Klatki czy akwaria powinny być absolutnie poza zasięgiem fretki, i tak dodatkowo zabezpieczone, aby fretka w żadnym wypadku nie mogła się do ich środka dostać. Z drugiej strony drobne gryzonie czy inne drobne zwierzęta z gatunków współwystępujących w jednym środowisku z tchórzem instynktownie rozpoznają we fretce śmiertelne zagrożenie i reagują niepokojem, strachem lub paniką na jej obecność. W efekcie może dojść do śmierci zwierzątka spowodowanej strachem przed fretką!
W zasadzie nie powinno się trzymać jednocześnie w domu fretki i jej potencjalnej ofiary, a jeżeli ktoś już decyduje się na takie postępowanie, to trzeba zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa i dokładnie zabezpieczyć "ofiarę" przed dostępem fretki, a najlepiej trzymać w osobnych pomieszczeniach i tak, aby zwierzęta wzajemnie o sobie nie wiedziały.
Nieco inaczej przedstawia się sprawa koegzystencji fretki z innymi drapieżnikami, takimi jak psy czy koty. Tu możliwość wzajemnej akceptacji i wspólnego zamieszkania jest generalnie regułą, aczkolwiek czasem występują problemy wynikające z charakteru i wychowania poszczególnych osobników. W skrajnych wypadkach cechy charakteru jednego ze zwierząt mogą wyeliminować możliwość wspólnego mieszkania fretki i psa lub kota. W efekcie, pierwszy okres zapoznawania się zwierząt musi odbywać się ostrożnie i powoli, pod czujnym okiem opiekuna, tak aby mógł on interweniować w wypadku jakichkolwiek zadrażnień, tym bardziej, że obie "zapoznawane" strony dysponują znacznym arsenałem "zaczepno-obronnym", pozwalającym wyrządzić drugiej stronie znaczną krzywdę. Jeżeli nastąpi wzajemna akceptacja i przyzwyczajenie, to w dalszym okresie nie występują już z reguły problemy.
Niemniej należy pamiętać, że ciekawska, wszędobylska, zwinna, szybka i ciągle chętna do zabawy fretka może być uciążliwym towarzyszem dla psa czy kota. Istnieją przypadki, gdy dla psa fretka jest obiektem polowania. Głównie są to psy ras myśliwskich lub atakujacych (i pochodne tych ras). W starciu z takim psem fretka nie ma szans.

Fretka i inna fretka?
W przypadku kiedy w domu znajduje się jużfretka, pomimo iż nie są to zwierzęta stadne, wprowadzenie kolejnych fretek na ogół odbywa się bezproblemowo, aczkolwiek i w tej sytuacji mogą czasami nastąpić znaczne problemy wynikające z charakteru i wychowania poszczególnych osobników. Podobnie więc, jak w przypadku psów i kotów, pierwszy okres wzajemnego poznawania musi przebiegać pod szczegółową kontrolą opiekuna. Jeżeli pojawią się "animozje", okres budowania wzajemnej akceptacji może się znacznie przeciągnąć (nawet do kilku miesięcy), co wymaga od opiekuna ogromnej cierpliwości, zaangowania i pracy. Niemniej dwie czy więcej fretek w domu z nawiązką wynagrodzą swoim zachowaniem i radością trud włożony w ich wzajemne przyzwyczajenie do swojej obecności.

Czy fretkę można wychować?
Generalnie fretki są zwierzętami bardzo inteligentnymi - może nawet
bardziej niż psy czy koty. Nie mają instynktu podporządkowania się opiekunowi - tak charakterystycznego dla psów, są bardzo samowolne, mają własny charakter i są ogromnie uparte. W efekcie ich wychowanie jest znacznie trudniejsze niż psa czy kota i wymaga ogromnej cierpliwości, uporu i dużej ilości włożonej pracy. Niedopuszczalne jest, przede wszystkim, w trakcie koegzystencji z fretką, używanie jakichkolwiek kar fizycznych (bicie !), w efekcie których możemy co najwyżej "wychować" zwierzątko agresywne, dzikie i płochliwe. Pomimo "trudności wychowawczych" na ogół nie ma problemów z przyzwyczajeniem zwierzątka do zachowania czystości. Podobnie sytuacja występuje w odniesieniu do oduczenia fretki mocnego gryzienia. Wrodzona inteligencja zwierzątka sprawia, że fretka szybko nauczy się reagować na swoje imię - aczkolwiek i tak będzie to robić tylko jeżeli uzna, że w danej chwili nie ma ciekawszego zajęcia, lub jeżeli uważa że może liczyć na coś smakowitego. Fretki, generalnie, są łakome na wszelkiego rodzaju smakołyki i dość często można je nimi "przekupić", żeby uzyskać pożądane zachowania, niemniej i tu zawsze obowiązuje zasada, że jeżeli akurat fretka jest zajęta czymś dla niej ciekawym, starania opiekunów na wywołanie jakiejkolwiek reakcji zostaną zignorowane. Ze względu na charakter tego zwierzątka, nie ma jednak co liczyć na osiągnięcie jakichkolwiek efektów jakąkolwiek tresurą.
Więcej informacji na ten temat w rozdziale "Podstawy wychowania i opieka".

Podsumowanie
Fretki są specyficznymi domownikami. Z jednej strony zwierzątka przemiłe i urocze, bardzo przywiązane do swoich opiekunów, wymagają od nich jednak ogromnej cierpliwości, zainteresowania i poświęcenia sporej ilości czasu.
Chętne do zabawy, inteligentne i wesołe są jednak także wścibskie, ciekawskie, sprytne. Potrafią grzecznie załatwiać potrzeby do kuwety i bawią się z opiekunem, ale potrafią również urządzić nieziemski bałagan czy zniszczyć cenny przedmiot. Z radością powitają wracającego do domu opiekuna, ale i potrafią świadomie, z zemsty za zbyt długą nieobecność (one się przecież w tym czasie nudzą! ), urządzić kuwetkę na środku dywanu. W domu, w którym mieszkają fretki, osiągnięcie porządku jest niemożliwe (tym bardziej, że wszelkiego rodzaju porządki traktują jako świetną zabawę), wszelkie czynności ludzkich domowników odbywają się przy czynnej asyście zwierzątek, a wszystko, cokolwiek się w nim znajdzie, musi być albo "fretkoodporne" albo absolutnie poza ich zasięgiem. Na pewno fretki jako zwierzątka domowego nie można polecić każdemu, a ewentualne sprowadzenie zwierzątka do domu powinno być poprzedzone głębokim namysłem i rozważeniem za i przeciw, a także dokładnym zapoznaniem się z jego zwyczajami (najlepiej wypytać dokładnie lub odwiedzić kogoś, kto zwierzątko już ma). Jednak tym, którzy zdecydują się na wspólne mieszkanie z fretką, tolerowanie ich wybryków i zapewnienie opieki, uczucia i bezpieczeństwa, te małe ancymonki odpłacą przywiązaniem i ogromną radością wniesioną do domu.

Info by fretki.org.pl

Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group